Nabízíme malé dobrodružství...

...a možná dáme víc

Cena letenky
Letenka od 4840,-
Právě se nacházíte:Historie balónového létání
ČeskyEnglish

Historie balonového létání
balon 
 

  Touha po létání provází lidstvo již od jeho počátku. Lidé vždy toužili se vznést a být volní jako ptáci.

Lidský sen o létání splnili bratři  Etienne Jacques a  Michel Joseph Montgolfiérové z francouzského provinciálního města Annonay . Oba bratři se problematikou létání systematicky zabývali asi od roku 1771. Po 11 letech studia fyzikálních vlastností plynů a vzduchu realizovali v roce 1782 řadu sérií pokusů a zkoušek, které vyvrcholily sestrojením tzv.montgolfiéry – teplovzdušného balonu.

Oba bratři společně vedli rodinnou továrnu na papír v Annonay. Joseph podnikal první letecké pokusy nejprve s padáky, poté oba začali experimentovat s vlastnostmi různých plynů.

První montgolfiéra vzlétla 5.června 1783 v Annonay před shromážděním místního sněmu z Vivarais a před velkým davem. Bratři připravovali svůj druhý balon k vzletu v Paříži, ale ten byl 12.září zničen bouří.

Již 19.září 1783 měli nový balon. Prvními pasažéry ovšem nebyli lidé, ale beran, kachna a kohout. Zvířata měla prověřit, zda živý organismus vydrží výlet do oblak. I tento výlet byl zcela úspěšný, pomineme-li, že se beran ve vzduchu polekal a kopnutím přerazil kohoutovi křídlo. Balon pak po dvoukilometrové plavbě z Versailles přistál i s ustrašenými cestovateli.

Po tomto velkém úspěchu bratři sestrojili nový větší balón a dne 21.listopadu 1783 ve Versailles se vznesl první balón, ve kterém byla lidská posádka.

Těmito odvážlivci byli ředitel královského muzea Pilátre de Rosiér a markýz

d´Arlandes. Startovali poblíž Buloňského lesíka v Paříži sledováni četným obecenstvem. Letěli 25 minut, vystoupali do výše asi 1000 m a šťastně přistáli.Tím uskutečnili první výstup balonem nad zemský povrch.Tento významný objev byl po zásluze oceněn králem Ludvíkem XVI a na počest vynálezců nazvali Pařížané balon na horký vzduch montgolfiérou.              Název se udržel dodnes.

 

Plánované lety

Volná místa
Rychlý kontakt
BALLOONING.CZ s.r.o.

Moskevská 1548/92

101 00 Praha 10


e-mail: ballooning@ballooning.cz

mobil:  +420 739 484 852